2000 Husaberg FE 400 E gallery
2000 Husaberg FE 400 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/Yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Voxan Scrambler
- 2000 Voxan V2 Caf Racer
- 2000 Voxan V2 Cafe Racer
- 2000 Voxan V2 Roadster
- 2000 Yamaha DT 125 R
- 2000 Yamaha FZS 600 N
- 2000 Yamaha FZS 600 S
- 2000 Yamaha SR 125
- 2000 Yamaha TDM 850
- 2000 Yamaha TT 600 R
- 2000 Yamaha TW 125
- 2000 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2000 Yamaha WR400 F
- 2000 Yamaha XJ 600 N Diversion
- 2000 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2000 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2000 Yamaha XJR 1300
- 2000 Yamaha XJR 1300 SP
- 2000 Yamaha XT 350
- 2000 Yamaha XT 600 E

