2000 Husaberg FE 400 gallery
2000 Husaberg FE 400
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.0 kg (231.5 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue/Yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2000 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2000 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2000 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2000 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2000 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2000 Harley-Davidson XL 1200 S Sportster Sport
- 2000 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Custom/XL 53 C Sportster Custom
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Standard
- 2000 Hero Honda CBZ
- 2000 Highland 950 V2 Outback/950 V2 Super Motard
- 2000 Honda CA Rebel 125
- 2000 Honda CB250 F/CB250G
- 2000 Honda CB500
- 2000 Honda CB500Sport
- 2000 Honda CB600F Hornet

