2014 KTM 450 SX-F gallery
2014 KTM 450 SX-F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.3 kg (236.6 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Exile Cycles Bullfighter
- 2014 Harley-Davidson CVO Breakout
- 2014 Harley-Davidson CVO Limited
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King
- 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2014 Harley-Davidson Dyna Street Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2014 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Police
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2014 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2014 Harley-Davidson Road King
- 2014 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Road King Police
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout

