2014 KTM 450 SMR gallery
2014 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.5 kg (245.8 pounds) |
| Seat height: | 927 mm (36.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Floating disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/gray/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400 Cast Wheel
- 2014 Suzuki Intruder M1500
- 2014 Suzuki Intruder M1800RB
- 2014 Suzuki Intruder M1800RBZ B.O.S.S.
- 2014 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2014 Suzuki Intruder M800
- 2014 Suzuki Intruder M800T
- 2014 Suzuki Mola 125
- 2014 Suzuki Mola 150
- 2014 Suzuki Nex 115
- 2014 Suzuki Raider J 115 Fi
- 2014 Suzuki Raider J Pro 110
- 2014 Suzuki Raider R 150
- 2014 Suzuki RM 85
- 2014 Suzuki RM 85 L
- 2014 Suzuki RM-Z250
- 2014 Suzuki RMX450Z
- 2014 Suzuki RMZ 450
- 2014 Suzuki SFV650
- 2014 Suzuki Shooter 115 Fi

