2007 Diamo Retro 50 gallery
2007 Diamo Retro 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.8 kg (198.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | -1 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, pink, beige |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tank Sports Trail TKX 110
- 2007 Tank Sports Urban 50
- 2007 Tank Sports Viaggio 150
- 2007 Tank Sports Viaggio 50
- 2007 Tank Sports Vision R1
- 2007 Tank Sports Vision R3
- 2007 TGB 101R
- 2007 TGB 101R (125cc)
- 2007 TGB 101R (150cc)
- 2007 TGB 101S
- 2007 TGB 101S (125cc)
- 2007 TGB 101S (90 cc)
- 2007 TGB 203
- 2007 TGB 303R
- 2007 TGB 303R (125 cc)
- 2007 TGB 303R (150 cc)
- 2007 TGB Akros Tec
- 2007 TGB Delivery
- 2007 TGB Delivery (125 cc)
- 2007 TGB Delivery (150 cc)

