2007 Diamo Cruiser V-Twin 250 gallery
2007 Diamo Cruiser V-Twin 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 16,3 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-15 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Silver, Black/Silver |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS
- 2007 Tank Sports Sporty 150
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Sporty 150 Euro
- 2007 Tank Sports Sporty 50
- 2007 Tank Sports TKX 110
- 2007 Tank Sports TKX 200
- 2007 Tank Sports Topline Khaos
- 2007 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Touring 150 Executive
- 2007 Tank Sports Touring 150 Special
- 2007 Tank Sports Touring 250 Deluxe
- 2007 Tank Sports Trail TKX 110
- 2007 Tank Sports Urban 50
- 2007 Tank Sports Viaggio 150
- 2007 Tank Sports Viaggio 50
- 2007 Tank Sports Vision R1
- 2007 Tank Sports Vision R3
- 2007 TGB 101R
- 2007 TGB 101R (125cc)

