2007 MZ 660 Supermoto S gallery
2007 MZ 660 Supermoto S
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 96.0 x 69.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Triumph Daytona 675
- 2007 Triumph Rocket III
- 2007 Triumph Rocket III Classic
- 2007 Triumph Rocket III Classic Tourer
- 2007 Triumph Scrambler
- 2007 Triumph Speed Triple
- 2007 Triumph Speedmaster
- 2007 Triumph Sprint ST
- 2007 Triumph Thruxton
- 2007 Triumph Tiger
- 2007 TVS Apache 150
- 2007 TVS Centra 100
- 2007 TVS Fiero FX
- 2007 TVS Scooty
- 2007 TVS Scooty PEP
- 2007 TVS Scooty PEP Plus
- 2007 TVS Star City100
- 2007 TVS Star Sports
- 2007 TVS Victor Edge
- 2007 TVS Victor GLX 125

