2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard gallery
2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 334.8 kg (738.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MT85-B16 |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, fire red pearl, Pacific blue pearl (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2007 TM racing EN 125
- 2007 TM racing EN 250
- 2007 TM racing EN 250 F e.s.
- 2007 TM racing EN 300
- 2007 TM racing EN 450 F e.s.
- 2007 TM racing EN 530 F e.s.
- 2007 TM racing MX 125
- 2007 TM racing MX 250
- 2007 TM racing MX 250 F
- 2007 TM racing MX 450 F
- 2007 TM racing MX 530 F
- 2007 TM racing MX 85 Junior
- 2007 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2007 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMR 125
- 2007 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2007 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2007 TM racing SMX 450 F Competition

