2000 Suzuki LS 650 P Savage gallery
2000 Suzuki LS 650 P Savage
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow, green |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Ducati ST4
- 2000 Enfield Bullet 500
- 2000 Enfield Diesel/Taurus
- 2000 Enfield Lightning 500
- 2000 GAS GAS Pampera 125
- 2000 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2000 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2000 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2000 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2000 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2000 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2000 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2000 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2000 Harley-Davidson FXCSTS Softail Screamer
- 2000 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2000 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2000 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2000 Harley-Davidson FXSTB Night Train

