2007 MZ 1000 S gallery
2007 MZ 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 115,32 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/silver plus special colors for additional pay. |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 450 SMR
- 2007 KTM 450 SX-F
- 2007 KTM 50 Mini Adventure
- 2007 KTM 50 Senior Adventure
- 2007 KTM 50 SX
- 2007 KTM 50 SX Junior
- 2007 KTM 505 SX F
- 2007 KTM 525 EXC Racing
- 2007 KTM 525 XC Desert Racing
- 2007 KTM 560 SMR
- 2007 KTM 625 SMC
- 2007 KTM 625 SXC
- 2007 KTM 640 Adventure
- 2007 KTM 640 Duke II
- 2007 KTM 640 LC4 Enduro
- 2007 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2007 KTM 65 SX
- 2007 KTM 660 SMC
- 2007 KTM 690 Supermoto
- 2007 KTM 85 SX 17/14

