2007 MZ 125 SX Sixdays 87 gallery
2007 MZ 125 SX Sixdays 87
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.5 kg (281.1 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-;21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | White |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Ducati Multistrada 1100S
- 2007 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2007 Ducati Sport 1000 Monoposto
- 2007 Ducati Sport 1000S
- 2007 Ducati ST3
- 2007 Ducati ST3S ABS
- 2007 Ducati Superbike 1098
- 2007 Ducati Superbike 1098 S
- 2007 Ducati Superbike 1098 S Tricolore
- 2007 Ecosse Heretic
- 2007 Ecosse Heretic Ag
- 2007 Ecosse Heretic C
- 2007 Ecosse Heretic Ti
- 2007 Enfield Bullet 350
- 2007 Enfield Bullet 500
- 2007 Enfield Bullet 500 Classic
- 2007 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2007 Enfield Bullet 500 ES Classic
- 2007 Enfield Bullet Electra
- 2007 Enfield Bullet Electra 5S

