2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe gallery
2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.2 kg (695.0 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, black pearl, deep cobalt pearl, two-tone olive pearl and vivid black (new), two-tone white gold pearl and vivid black (new), two-tone white gold pearl and deep cobalt pearl (new), two-tone burgundy and crme/gold pearl ( |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Enfield Trials/Scrambler
- 2007 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2007 Factory Bike Desert RP50
- 2007 Factory Bike Desert YR50-2
- 2007 Factory Bike Minidesert RC14
- 2007 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2007 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2007 GAS GAS EC 125
- 2007 GAS GAS EC 250
- 2007 GAS GAS EC 300
- 2007 GAS GAS EC 450 FSR
- 2007 GAS GAS MC 125
- 2007 GAS GAS MC 250
- 2007 GAS GAS Pampera 125
- 2007 GAS GAS SM450 FSR
- 2007 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2007 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2007 GAS GAS TXT Boy 50 LC
- 2007 GAS GAS TXT Pro 250
- 2007 GAS GAS TXT Pro 280

