2007 Jawa-CZ 650 Classic gallery
2007 Jawa-CZ 650 Classic
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39.78 cubic inches) | Power: | 46,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 712 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.20 litres (3.75 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Vino 125
- 2007 Yamaha Vino Classic
- 2007 Yamaha Virago 250
- 2007 Yamaha VMAX
- 2007 Yamaha Warrior
- 2007 Yamaha Why
- 2007 Yamaha WR250F
- 2007 Yamaha WR450 F
- 2007 Yamaha X-City
- 2007 Yamaha X-Max 125
- 2007 Yamaha X-Max 250
- 2007 Yamaha XJR 1300
- 2007 Yamaha XT 125 R
- 2007 Yamaha XT 125 X
- 2007 Yamaha XT 225
- 2007 Yamaha XT 660 R
- 2007 Yamaha XT 660 X
- 2007 Yamaha XT Z 250 Lander
- 2007 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic

