2007 Italjet Pit Jet 125 4T gallery
2007 Italjet Pit Jet 125 4T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11,39 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 6.6 kg (14.6 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-14 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.20 litres (0.58 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Blue |
News
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Benelli Velvet 150
- 2007 Benelli Velvet 250
- 2007 Beta ALP 125
- 2007 Beta ALP 200
- 2007 Beta Alp 4.0
- 2007 Beta Ark 50 - One!
- 2007 Beta Ark 50 - Paddock
- 2007 Beta Ark 50 AC
- 2007 Beta Ark 50 RR
- 2007 Beta Ark 50 X
- 2007 Beta Ark K
- 2007 Beta M4
- 2007 Beta MINI R 107 4T
- 2007 Beta MINICROSS R 10
- 2007 Beta MINICROSS R 12
- 2007 Beta Minitrial
- 2007 Beta R 125 4T
- 2007 Beta REV 3 125
- 2007 Beta REV 3 200
- 2007 Beta REV 3 250

