2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy gallery
2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 314.8 kg (694.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, black pearl, fire red pearl, deep cobalt pearl, suede blue pearl (new), olive pearl (new), Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new), yellow pearl, white gold pearl (new), two-tone burgundy and crme/gold pearl (custo |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Jog RR
- 2007 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2007 Yamaha Majesty 125
- 2007 Yamaha Majesty 400
- 2007 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2007 Yamaha Midnight Warrior
- 2007 Yamaha Morphous
- 2007 Yamaha MT-01
- 2007 Yamaha MT-03
- 2007 Yamaha Neo´s
- 2007 Yamaha Night Max
- 2007 Yamaha Night Max ABS
- 2007 Yamaha PW50
- 2007 Yamaha PW80
- 2007 Yamaha Road Star
- 2007 Yamaha Road Star Midnight
- 2007 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2007 Yamaha Road Star Silverado
- 2007 Yamaha Roadliner
- 2007 Yamaha Roadliner Midnight

