2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic gallery
2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 328.9 kg (725.0 pounds) |
| Seat height: | 696 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, deep cobalt pearl, pewter pearl (new), white gold pearl (new), two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone black cherry pearl and pewter pearl (new), two-tone fire red pearl and black pearl (new), two-tone de |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi GPX1
- 2007 Derbi Mulhacen 125 Cafe
- 2007 Derbi Mulhacen 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacen 659
- 2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision
- 2007 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacen Hot Bob
- 2007 Derbi Mulhacn 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacn Caf 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacn Hot Bob
- 2007 Derbi Senda Baja 125 4T
- 2007 Derbi Senda Terra 125 4T
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2007 Derbi Variant Sport Curier 50
- 2007 Derbi X-Race 50 R
- 2007 Derbi X-Race 50 SM
- 2007 Diamo Aero GTX 50
- 2007 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2007 Diamo Fury 150

