2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard gallery
2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 296.6 kg (654.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, fire red pearl, Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Husaberg FE 650 E
- 2007 Husaberg FS 650 C
- 2007 Husaberg FS 650 E
- 2007 Husaberg FS550E
- 2007 Husqvarna CR 125
- 2007 Husqvarna SM 125 S
- 2007 Husqvarna SM 450 R
- 2007 Husqvarna SM610 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR450 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250
- 2007 Husqvarna TC 450
- 2007 Husqvarna TC 510
- 2007 Husqvarna TE 250
- 2007 Husqvarna TE 450
- 2007 Husqvarna TE 510
- 2007 Husqvarna TE 610
- 2007 Husqvarna WR 125
- 2007 Husqvarna WR 250
- 2007 Husqvarna WRE 125

