2007 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide gallery
2007 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 724 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, black pearl, deep cobalt pearl, Pacific blue pearl (new), yellow pearl, pewter pearl (new), white gold pearl (new), two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone black cherry pearl and pewter pearl (new), tw |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Enfield GT500 Continental
- 2007 Enfield Thunderbird
- 2007 Enfield Trials/Scrambler
- 2007 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2007 Factory Bike Desert RP50
- 2007 Factory Bike Desert YR50-2
- 2007 Factory Bike Minidesert RC14
- 2007 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2007 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2007 GAS GAS EC 125
- 2007 GAS GAS EC 250
- 2007 GAS GAS EC 300
- 2007 GAS GAS EC 450 FSR
- 2007 GAS GAS MC 125
- 2007 GAS GAS MC 250
- 2007 GAS GAS Pampera 125
- 2007 GAS GAS SM450 FSR
- 2007 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2007 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2007 GAS GAS TXT Boy 50 LC

