2007 Yamaha TT-R 230 gallery
2007 Yamaha TT-R 230
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 58.0 mm (2.8 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.8 kg (242.0 pounds) |
| Seat height: | 871 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda XL1000V Varadero
- 2007 Honda XL125V Varadero
- 2007 Honda XL650V Transalp
- 2007 Honda XR 125
- 2007 Honda XR650L
- 2007 Honda XR650R
- 2007 Honda Zoomer
- 2007 Husaberg FE 450 E
- 2007 Husaberg FE 550 E
- 2007 Husaberg FE 650 E
- 2007 Husaberg FS 650 C
- 2007 Husaberg FS 650 E
- 2007 Husaberg FS550E
- 2007 Husqvarna CR 125
- 2007 Husqvarna SM 125 S
- 2007 Husqvarna SM 450 R
- 2007 Husqvarna SM610 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR450 Supermoto
- 2007 Husqvarna SMR510 Supermoto
- 2007 Husqvarna TC 250

