2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 gallery
2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.5 kg (1,110.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,032 mm (80.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Floating disc, dual 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc, 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Color options: | Orange, blue, red |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym HD Evo 200i
- 2011 Sym HD2
- 2011 Sym Jet 4 125
- 2011 Sym Jet 4 150
- 2011 Sym Jet 4 50
- 2011 Sym Jet BasiX 50
- 2011 Sym Jet Euro X 50
- 2011 Sym Jet EuroX 100
- 2011 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2011 Sym Joyride 125 RV
- 2011 Sym Joyride 200 RV
- 2011 Sym Magic 110 RR
- 2011 Sym Maxsym 400i
- 2011 Sym Mio 100
- 2011 Sym Orbit 125
- 2011 Sym Orbit 50
- 2011 Sym Symba
- 2011 Sym Symmetry
- 2011 Sym Symphony 125
- 2011 Sym Symphony 150

