2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS gallery
2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 6200.00 ccm (378.32 cubic inches) | Power: | 445 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 680.4 kg (1,500.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 4-piston caliper, floating disks |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper, floating disk |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2011 Aprilia Mana 850
- 2011 Aprilia Mana 850 ABS
- 2011 Aprilia MXV 4.5
- 2011 Aprilia Pegaso 650
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2011 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2011 Aprilia RS 125
- 2011 Aprilia RS 125 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS 50
- 2011 Aprilia RS 50 Replica Alitalia
- 2011 Aprilia RS4 125
- 2011 Aprilia RS4 50
- 2011 Aprilia RSV4 Factory
- 2011 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2011 Aprilia RSV4 R
- 2011 Aprilia RX 125
- 2011 Aprilia RX 50
- 2011 Aprilia RXV 4.5
- 2011 Aprilia RXV 5.5

