2010 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike gallery
2010 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 680.4 kg (1,500.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 275/60-R15 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Color options: | Red, blue, yellow |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2010 Bajaj Pulsar 135 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2010 Bajaj Pulsar 220 DTS-i
- 2010 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2010 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2010 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2010 BamX BX150-DB Voyager
- 2010 BamX BX200-DB Outback
- 2010 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2010 BamX BX70-DB Trailstar
- 2010 Benelli BX 449 Cross
- 2010 Benelli BX 505 Enduro
- 2010 Benelli BX 570 Motard
- 2010 Benelli Cafe Racer 1130
- 2010 Benelli Cafe Racer 899
- 2010 Benelli Caffe Nero 250
- 2010 Benelli Pepe 50
- 2010 Benelli Pepe 50 LX

