2009 KTM 990 Supermoto gallery
2009 KTM 990 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston fixed-caliper, radially bolted |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2009 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2009 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2009 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2009 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster (XR 1200)
- 2009 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2009 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2009 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2009 Hero Honda CBX X-treme
- 2009 Hero Honda CD Dawn
- 2009 Hero Honda CD Deluxe
- 2009 Hero Honda Glamour
- 2009 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2009 Hero Honda Hunk 150
- 2009 Hero Honda Karizma
- 2009 Hero Honda Passion Plus
- 2009 Hero Honda Passion Pro

