2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM Limited gallery
2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM Limited
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 838 mm (33.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Wavw |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MBK X-Limit Enduro
- 2009 MBK X-Limit Super Moto
- 2009 MBK X-Power
- 2009 Megelli Sportbike 125 r
- 2009 Megelli Streetbike 125 s
- 2009 Megelli Supermoto 125 m
- 2009 Mikilon 250 Super Motor
- 2009 Mission One
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2009 Moto Guzzi Bellagio
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2009 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi Breva 750
- 2009 Moto Guzzi Breva 850
- 2009 Moto Guzzi California Classic
- 2009 Moto Guzzi California Vintage
- 2009 Moto Guzzi Griso 1100
- 2009 Moto Guzzi Griso 850

