2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM gallery
2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Wavw |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black |
News
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Van Van 125
- 2009 Swift Drifter SS
- 2009 Swift ESF Bar Chopper
- 2009 Swift ESF Punisher
- 2009 Swift Lil Drifter
- 2009 Swift Lucky Strike Soft Tail
- 2009 Titan Fat Bobber
- 2009 Titan Fat Bobber Deluxe
- 2009 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2009 Titan Radical Rigid
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2009 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2009 Titan Von Zipper Bobber
- 2009 Travertson V-Rex
- 2009 Triumph America
- 2009 Triumph Bonneville
- 2009 Triumph Bonneville 50th
- 2009 Triumph Bonneville SE

