2009 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE gallery
2009 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.70 ccm (40.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,386 mm (54.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black. |
News
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hero Honda Super Splendor 125
- 2009 Highland 450 MX
- 2009 Highland Dirt Trac 950
- 2009 Highland Super Motard 450
- 2009 Honda ANF125i Innova
- 2009 Honda Big Red
- 2009 Honda CB1000R
- 2009 Honda CB600F Hornet
- 2009 Honda CBF1000
- 2009 Honda CBF125F
- 2009 Honda CBF600
- 2009 Honda CBF600S
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade
- 2009 Honda CBR1000RR Fireblade ABS
- 2009 Honda CBR125
- 2009 Honda CBR600RR
- 2009 Honda CBR600RR ABS
- 2009 Honda CRF100F
- 2009 Honda CRF150F
- 2009 Honda CRF150F Expert

