2009 Derbi Mulhacen 125 gallery
2009 Derbi Mulhacen 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | 20,11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Victory Vegas Jackpot
- 2009 Victory Vegas Low
- 2009 Victory Vision Street
- 2009 Victory Vision Street Premium
- 2009 Victory Vision Tour
- 2009 Victory Vision Tour Comfort
- 2009 Victory Vision Tour Premium
- 2009 Viper Diablo
- 2009 Viper Diablo Deluxe
- 2009 Viper Diamondback
- 2009 Von Dutch Cruelworld Rigid
- 2009 Von Dutch Dutch Angel Softail
- 2009 Von Dutch Dutch Angel SS
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman
- 2009 Von Dutch Flying Dutchman II
- 2009 Von Dutch Killer B
- 2009 Von Dutch Lowbrow ProCruiser
- 2009 Von Dutch Speedball
- 2009 Voxan Black Magic
- 2009 Voxan Charade Racing

