2009 Derbi Senda DRD 125 4T 4V gallery
2009 Derbi Senda DRD 125 4T 4V
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Slider Naked
- 2009 Yamaha Stratoliner
- 2009 Yamaha Stratoliner S
- 2009 Yamaha TDM 900
- 2009 Yamaha TDM 900A
- 2009 Yamaha TMAX
- 2009 Yamaha TMAX ABS
- 2009 Yamaha TT-R 110E
- 2009 Yamaha TT-R 125 E
- 2009 Yamaha TT-R 125 LE
- 2009 Yamaha TT-R 125 LW
- 2009 Yamaha TT-R 230
- 2009 Yamaha TT-R 50 E
- 2009 Yamaha TW200
- 2009 Yamaha TZR 50
- 2009 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2009 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2009 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2009 Yamaha V Star 1300
- 2009 Yamaha V Star 1300 Tourer

