2007 Kawasaki Vulcan 2000 gallery
2007 Kawasaki Vulcan 2000
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 340.2 kg (750.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.81 litres (5.50 gallons) |
| Color options: | Two-Tone: Ebony / Pearl Meteor Gray |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 GAS GAS EC 125
- 2007 GAS GAS EC 250
- 2007 GAS GAS EC 300
- 2007 GAS GAS EC 450 FSR
- 2007 GAS GAS MC 125
- 2007 GAS GAS MC 250
- 2007 GAS GAS Pampera 125
- 2007 GAS GAS SM450 FSR
- 2007 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2007 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2007 GAS GAS TXT Boy 50 LC
- 2007 GAS GAS TXT Pro 250
- 2007 GAS GAS TXT Pro 280
- 2007 GAS GAS TXT Pro 300
- 2007 Generic Ideo 50
- 2007 Generic Soho 125
- 2007 Generic Toxic 50
- 2007 Generic Trigger SM 50
- 2007 Generic Trigger X 50
- 2007 Generic XOR 125

