2007 Yamaha YW 100 - Beewee 100 gallery
2007 Yamaha YW 100 - Beewee 100
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6.16 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 47.6 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.70 litres (1.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Blata Elite 13 WRS
- 2007 Blata Enduro 125
- 2007 Blata Minimotard 2.5
- 2007 Blata Minimotard 2.6
- 2007 Blata Motard 125
- 2007 Blata Orgiami B1
- 2007 Blata Style 60
- 2007 BMW F650GS
- 2007 BMW F650GS Dakar
- 2007 BMW F800S
- 2007 BMW F800ST
- 2007 BMW G650X Challenge
- 2007 BMW G650X Country
- 2007 BMW G650X Moto
- 2007 BMW HP2 Enduro
- 2007 BMW HP2 Megamoto
- 2007 BMW K1200GT
- 2007 BMW K1200LT
- 2007 BMW K1200R
- 2007 BMW K1200R Sport

