2007 Beta MINICROSS R 10 gallery
2007 Beta MINICROSS R 10
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 37.5 kg (82.7 pounds) |
| Seat height: | 620 mm (24.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 905 mm (35.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum 66 mm |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum 90 mm |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Can-Am Spyder Roadster
- 2007 CCM 404 DS SuperSport
- 2007 CCM 404 DS Trail
- 2007 CCM 644 DS Dual Sport
- 2007 CCM 644 DS Trail
- 2007 CCM C-R 40 Limited Edition
- 2007 CCM C-XR230-E
- 2007 CCM C-XR230-S
- 2007 CCM FT35rs Limited Edition
- 2007 CCM FT35s
- 2007 CCM R30 Supermoto
- 2007 CCM R35
- 2007 CCM S-R 40 Limited Edition
- 2007 CF Moto 150 E-Charm AutoMatic / CF150T-5A
- 2007 CF Moto 150 E-Jewel AutoMatic / CF150T
- 2007 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3
- 2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5
- 2007 Chang-Jiang BD 110
- 2007 Chang-Jiang BD 110-B

