2007 Hartford VR-125H gallery
2007 Hartford VR-125H
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 124.0 kg (273.4 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Color options: | Black/Silver, Red/Silver, Purple/White |
News
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sherco 50cs SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Sherco Cup Replica
- 2007 Sherco 50cs Supermotard
- 2007 Sherco Trial 0.8
- 2007 Sherco Trial 1.25
- 2007 Sherco Trial 2.5
- 2007 Sherco Trial 2.9
- 2007 Skyteam ST200
- 2007 Suzuki Bandit 1250
- 2007 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2007 Suzuki Boulevard C50
- 2007 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C50C
- 2007 Suzuki Boulevard C50T
- 2007 Suzuki Boulevard C90
- 2007 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C90T
- 2007 Suzuki Boulevard M109R
- 2007 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2007 Suzuki Boulevard M50

