2007 Hartford HD-200S gallery
2007 Hartford HD-200S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (12.02 cubic inches) | Power: | 14,3 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 63.5 x 62.2 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.0 kg (286.6 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Gilera Runner VXR 200
- 2007 Gilera SC 125
- 2007 Gilera SMT 50
- 2007 Gilera Stalker 50
- 2007 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde
- 2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2007 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2007 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider

