2007 PGO Charge 125 gallery
2007 PGO Charge 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 9,11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Wheelbase: | 1,129 mm (44.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Front brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Color options: | Blue, Red, Silver, Green |
News
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda Silver Wing ABS
- 2007 Honda ST1300 Pan-European
- 2007 Honda ST1300 Pan-European ABS
- 2007 Honda VFR800 Interceptor
- 2007 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2007 Honda VT125C Shadow
- 2007 Honda VTX1300C
- 2007 Honda VTX1300R
- 2007 Honda VTX1300S
- 2007 Honda VTX1800C
- 2007 Honda VTX1800F
- 2007 Honda VTX1800N
- 2007 Honda VTX1800R
- 2007 Honda VTX1800T
- 2007 Honda XL1000V ABS Varadero
- 2007 Honda XL1000V Varadero
- 2007 Honda XL125V Varadero
- 2007 Honda XL650V Transalp
- 2007 Honda XR 125
- 2007 Honda XR650L

