2010 Beta Evo125 2T gallery
2010 Beta Evo125 2T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 14.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Bear Bones 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Devils Advocate 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers GTX Standard 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution

