2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa Limited gallery
2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa Limited
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1299.00 ccm (79.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Aprilia TUONO 125
- 2004 Aprilia Tuono 50
- 2004 Bajaj Discover DTSi
- 2004 Benelli Tornado Tre 900
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 LE
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 RS
- 2004 Beta Alp 200
- 2004 Beta Alp 4.0
- 2004 Beta Ark 50 K Series
- 2004 Beta Ark 50 X Type
- 2004 Beta Ark Air Cooled 50
- 2004 Beta Ark Liquid Cooled 50
- 2004 Beta Eikon 4T 125
- 2004 Beta Eikon 4T 150
- 2004 Beta Eikon Team 50
- 2004 Beta Euro 350 Cruiser
- 2004 Beta Jonathan 350 Cruiser
- 2004 Beta Minitrial
- 2004 Beta Motard 4.0
- 2004 Beta Rev 3

