2007 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom gallery
2007 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 254.9 kg (562.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,534 mm (60.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, fire red pearl, deep cobalt pearl, Pacific blue pearl (new), pewter pearl (new), yellow pearl, white gold pearl (new), two-tone olive pearl and vivid black (new), two-tone black cherry pearl and pewter pearl (new), two-ton |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Bajaj CT 100
- 2007 Bajaj Discover
- 2007 Bajaj Discover DTSi
- 2007 Bajaj Kristal
- 2007 Bajaj Platina
- 2007 Bajaj Pulsar 150 DTS-i
- 2007 Bajaj Pulsar 180 DTS-i
- 2007 Bajaj Pulsar 220 DTS-Fi
- 2007 Benelli Cafe 1130 Racer
- 2007 Benelli Pepe 50
- 2007 Benelli Pepe 50 LX
- 2007 Benelli Titanium
- 2007 Benelli Tornado Naked Tre 1130
- 2007 Benelli Tornado Naked Tre Sport
- 2007 Benelli Tornado Tre 1130
- 2007 Benelli Tornado Tre 900
- 2007 Benelli Tornado Tre 900 RS
- 2007 Benelli Tornado Tre LE
- 2007 Benelli Tre 1130 K
- 2007 Benelli Tre 1130 K Amazonas

