2010 Beta M4 4T gallery
2010 Beta M4 4T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Beta Ark AC RR
- 2010 Beta ARK LC Skull
- 2010 Beta Ark LC Tribe
- 2010 Beta Ark One AC
- 2010 Beta Evo 200 2T
- 2010 Beta Evo 250 2T
- 2010 Beta Evo 250 4T
- 2010 Beta Evo 290 2T
- 2010 Beta Evo 300 4T
- 2010 Beta Evo 80
- 2010 Beta Evo 80 Junior
- 2010 Beta Evo125 2T
- 2010 Beta Minicross R 10
- 2010 Beta Minicross R 12
- 2010 Beta Minicross R 125
- 2010 Beta Minicross R150
- 2010 Beta Minitrial
- 2010 Beta RE 125 4T
- 2010 Beta RR 125 4T Motard

