2007 Beta Ark 50 X gallery
2007 Beta Ark 50 X
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Linhai Mainstreet 300
- 2007 Linhai Monarch LH 125T
- 2007 Linhai Monarch LH 150T
- 2007 Linhai Monarch LH 250T
- 2007 Linhai Prince 50
- 2007 Macbor XC 510 Racing
- 2007 Macbor XC 510 S
- 2007 Macbor XC 512 PRO
- 2007 Macbor XC 512 Racing
- 2007 Macbor XC 512 S
- 2007 Macbor XC 512 T
- 2007 Macbor XC 515 R 6V
- 2007 Macbor XC R 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 150
- 2007 Malaguti Ciak Master 200
- 2007 Malaguti Ciak Master 50
- 2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
- 2007 Malaguti Drakon NKD 50
- 2007 Malaguti F10 Jet Line Wap

