2007 Suzuki Boulevard C90 Black gallery
2007 Suzuki Boulevard C90 Black
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1474.93 ccm (90.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 101.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 302.0 kg (665.8 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-M15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco Grand Dink 125
- 2007 Kymco Grand Dink 150
- 2007 Kymco Grand Dink 250
- 2007 Kymco Grand King 125
- 2007 Kymco Grand King 150
- 2007 Kymco Hipster 150
- 2007 Kymco Hipster 4V h/bar
- 2007 Kymco Hipster 4V l/bar
- 2007 Kymco Movie XL 125
- 2007 Kymco Movie XL 150
- 2007 Kymco New DINK (E3)
- 2007 Kymco People 125
- 2007 Kymco People 150
- 2007 Kymco People 250
- 2007 Kymco People 50
- 2007 Kymco People S 125
- 2007 Kymco People S 200
- 2007 Kymco People S 250i
- 2007 Kymco People S 250i E3
- 2007 Kymco People S 50

