2007 Beta RR 525 4-Stroke gallery
2007 Beta RR 525 4-Stroke
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 510.00 ccm (31.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating disc 255 mm and double-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Disc 240 mm and single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1340 Springer Softail (reduced effect)
-
Harley-Davidson 1340 Tour Glide Ultra Classic
-
Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang BD 150T-A
- 2007 Chang-Jiang BD 250-A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 125
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 150
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 125
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 150
- 2007 Chang-Jiang GY 110
- 2007 Chang-Jiang GY 110-A
- 2007 Chang-Jiang GY 125
- 2007 Chang-Jiang GY 125-A
- 2007 Chang-Jiang GY 150
- 2007 Chang-Jiang GY 150-A
- 2007 Chang-Jiang GY 200
- 2007 Chang-Jiang GY 200-A
- 2007 Confederate Hellcat F131
- 2007 Confederate Renovatio Project

