2007 Beta REV 3 200 gallery
2007 Beta REV 3 200
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 195.00 ccm (11.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 64.0 x 64.0 mm (2.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 71.0 kg (156.5 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. disc 185 mm with 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. disc 165 mm with 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.20 litres (0.85 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki KX85-II
- 2007 Kawasaki Ninja 250R
- 2007 Kawasaki Ninja 500R
- 2007 Kawasaki Ninja 650R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2007 Kawasaki Versys
- 2007 Kawasaki Versys ABS
- 2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer
- 2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2007 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT

