2010 Beta Evo 290 2T gallery
2010 Beta Evo 290 2T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 288.00 ccm (17.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 70.0 kg (154.3 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2010 Yamaha PW50
- 2010 Yamaha Road Star S
- 2010 Yamaha Road Star Silverado
- 2010 Yamaha Road Star Silverado S
- 2010 Yamaha Royal Star Venture S
- 2010 Yamaha Slider Naked
- 2010 Yamaha Star Raider
- 2010 Yamaha Star Raider S
- 2010 Yamaha Star Roadliner S
- 2010 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2010 Yamaha Star Stratoliner S
- 2010 Yamaha TDM 900A
- 2010 Yamaha TMAX
- 2010 Yamaha TMAX ABS
- 2010 Yamaha TMAX White Max
- 2010 Yamaha TMAX White Max ABS
- 2010 Yamaha TT-R 110E
- 2010 Yamaha TT-R 125 LE
- 2010 Yamaha TT-R 230

