2007 Beta RR 400 4-Stroke gallery
2007 Beta RR 400 4-Stroke
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.0 x 64.0 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.5 kg (259.0 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating disc 255 mm and double-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Disc 240 mm and single-piston floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Macbor XC 515 R 6V
- 2007 Macbor XC R 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 125
- 2007 Malaguti Ciak Master 150
- 2007 Malaguti Ciak Master 200
- 2007 Malaguti Ciak Master 50
- 2007 Malaguti Ciak Master 50 4 tempi
- 2007 Malaguti Drakon NKD 50
- 2007 Malaguti F10 Jet Line Wap
- 2007 Malaguti F15 Firefox Ducati Corse SBK
- 2007 Malaguti F15 Firefox Mechatronic
- 2007 Malaguti Firefox 50
- 2007 Malaguti Grizzly 10 Enduro
- 2007 Malaguti Grizzly 12 Cross
- 2007 Malaguti GT500 Spidermax
- 2007 Malaguti Madison 3 125
- 2007 Malaguti Madison 3 125ie
- 2007 Malaguti Password 250
- 2007 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2007 Malaguti Phantom 50 GP

