2007 Suzuki Boulevard C90T gallery
2007 Suzuki Boulevard C90T
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1474.93 ccm (90.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 101.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.0 kg (696.7 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-M15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Gunmetal, Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Jinlun JL 250-5
- 2007 Jinlun JL 250A V-Gunn
- 2007 Jinlun JL 50QT-5 Commuter
- 2007 Jinlun JL 50QT-7 Retro Twist and Go
- 2007 Jinlun JL QT-50-4
- 2007 Johnny Pag Spyder 300
- 2007 Kawasaki Eliminator 125
- 2007 Kawasaki ER-6f
- 2007 Kawasaki ER-6f ABS
- 2007 Kawasaki ER-6n
- 2007 Kawasaki ER-6n ABS
- 2007 Kawasaki KLE500
- 2007 Kawasaki KLR650
- 2007 Kawasaki KLX110
- 2007 Kawasaki KLX250S
- 2007 Kawasaki KLX300R
- 2007 Kawasaki KX100
- 2007 Kawasaki KX125
- 2007 Kawasaki KX250
- 2007 Kawasaki KX250F

