2007 Titan Sidewinder Hardtail gallery
2007 Titan Sidewinder Hardtail
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,740 mm (68.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 250-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gold, tangerine, red, green, blue |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia Sportcity 200
- 2007 Aprilia Sportcity 250
- 2007 Aprilia SR 50 R
- 2007 Aprilia SR 50 R Factory
- 2007 Aprilia SR 50 Street
- 2007 Aprilia SX 50
- 2007 Aprilia SXV 4.5
- 2007 Aprilia SXV 5.5
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R
- 2007 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2007 ATK 450 MX
- 2007 ATK 450 XC
- 2007 ATK Enduro
- 2007 ATK Motard
- 2007 Bajaj Avenger 180 DTS-i
- 2007 Bajaj CT 100
- 2007 Bajaj Discover
- 2007 Bajaj Discover DTSi
- 2007 Bajaj Kristal
- 2007 Bajaj Platina

