2007 Titan Radical Rigid Chopper gallery
2007 Titan Radical Rigid Chopper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106.79 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 113.0 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 299.4 kg (660.0 pounds) |
| Seat height: | 559 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,007 mm (79.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished rotor. |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Color options: | Gold, Tangerine, Red, Green Blue |
News
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Bimota DB5 Mille
- 2007 Bimota DB5R
- 2007 Bimota DB5S
- 2007 Bimota DB6 Delirio
- 2007 Bimota SB8K Gobert
- 2007 Bimota SB8K SantaMonica
- 2007 Bimota Tesi 2D
- 2007 Bimota Tesi 3D
- 2007 Blata 2.5
- 2007 Blata Blatino Scooter
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Kit plus Carrier
- 2007 Blata Blatino Scooter Small kit
- 2007 Blata Blatino Scooter Small kit plus Carrier
- 2007 Blata Elite 13 Junior
- 2007 Blata Elite 13 R
- 2007 Blata Elite 13 W
- 2007 Blata Elite 13 WR
- 2007 Blata Elite 13 WRS
- 2007 Blata Enduro 125

