2007 Suzuki Burgman 125 gallery
2007 Suzuki Burgman 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-M13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-P,12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Polini XP 65 R
- 2007 Polini XP4 - 110 Cross Racing
- 2007 Qlink Achilles 150
- 2007 Qlink Axon 50
- 2007 Qlink Commuter 250
- 2007 Qlink Legacy 250
- 2007 Qlink Legend 250
- 2007 Qlink Pegasus 150
- 2007 Qlink Sapero 250
- 2007 Qlink Star 50
- 2007 Qlink X-ranger 200
- 2007 Qlink X-ranger 50
- 2007 Rhino Hunter R
- 2007 Rhino Hunter S
- 2007 Rhino Predator S
- 2007 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2007 Ridley Auto-Glide Classic
- 2007 Ridley Auto-Glide Old School
- 2007 Ridley Auto-Glide Sport
- 2007 Ridley Auto-Glide TT

