2007 PGO BuBu 100 gallery
2007 PGO BuBu 100
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6.16 cubic inches) | Power: | 7,64 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 51.5 x 48.5 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-10 |
| Front brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.70 litres (1.77 gallons) |
| Color options: | Black, Orange, Blue |
News
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco ZX 50
- 2007 Lem CX2 Motard
- 2007 Lem CX3 SR
- 2007 Lem FOUR X Motard
- 2007 Lem Four X Pro-R
- 2007 Lem Four X-R
- 2007 Lem Recreational CX2
- 2007 Lem Recreational CX3
- 2007 Lem Recreational Four X
- 2007 Lem Recreational Four X Pro
- 2007 Lem RX 65
- 2007 Lem RX2
- 2007 Lem RX2 Motard
- 2007 Lem RX2 Motard 70cc
- 2007 Lem RX3
- 2007 Linhai Eggy 125
- 2007 Linhai Mainstreet 300
- 2007 Linhai Monarch LH 125T
- 2007 Linhai Monarch LH 150T
- 2007 Linhai Monarch LH 250T

