2007 Suzuki Boulevard S83 gallery
2007 Suzuki Boulevard S83
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1360.21 ccm (83.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 98.0 mm (3.7 x 3.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,620 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2007 GAS GAS TXT Boy 50 LC
- 2007 GAS GAS TXT Pro 250
- 2007 GAS GAS TXT Pro 280
- 2007 GAS GAS TXT Pro 300
- 2007 Generic Ideo 50
- 2007 Generic Soho 125
- 2007 Generic Toxic 50
- 2007 Generic Trigger SM 50
- 2007 Generic Trigger X 50
- 2007 Generic XOR 125
- 2007 Generic XOR 50
- 2007 Gilera DNA 50
- 2007 Gilera Fuoco 500ie
- 2007 Gilera GP 800
- 2007 Gilera Nexus 125
- 2007 Gilera Nexus 250
- 2007 Gilera Nexus 500
- 2007 Gilera RCR 50
- 2007 Gilera Runner PureJet 50

